Co wpływa na koszt przejazdu taksówką?
Dzięki swojej praktyczności poruszanie się taksówką w miastach jest popularnym rodzajem komunikacji. Na koszt takiego przejazdu składa się kilka czynników. Jednak niewielu klientów wie, z czego wynika kwota, którą płacą po dotarciu na miejsce.
Czynniki wpływające na koszt przejazdu
Głównym czynnikiem wpływającym na koszt kursu taksówką jest z góry określona stawka za każdy rozpoczęty kilometr trasy oraz opłata początkowa. Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę przejazdu są promocje, czyli np. przejazdy za część normalnej ceny lub niższe stawki na przejazdy w ferie zimowe lub wakacje. Stawki różnią się za przejazdy w weekendy, a kursy nocne są droższe od dziennych lub świątecznych. Do kosztów kursu może być także doliczony dodatkowy koszt, gdy zamawia się taksówkę z innej miejscowości.
Strefy przejazdu
W każdym mieście istnieją strefy przejazdu, np.: strefa 1, 2, 3, 4, i zależnie od nich wyliczana jest należność za przejechane kilometry na podstawie taryfy drogowej. Zmiana strefy przejazdu powinna być dokonana przez kierowcę, który musi wówczas poinformować klienta o zmianie stawki za kilometr. Trzeba pamiętać o różnych stawkach w miejskiej i podmiejskiej strefie przejazdu. Przed skorzystaniem z taksówki na postoju, warto dowiedzieć się, czy opłata za przejazd będzie identyczna, jak w przypadku zamówienia jej telefonicznie. Podczas dłuższej podróży za miasto istnieje możliwość negocjacji cen: można ustalić indywidualnie z kierowcą koszt całego przejazdu. Wówczas gdy na taksometrze pojawi się koszt całej trasy, klient zapłaci tylko ustaloną wcześniej kwotę.
W przypadku jazdy w korku do kosztu przejazdu doliczana jest tak zwana opłata postojowa, gdy taksówka nie może jechać szybciej niż 20 km/h. Wszelkie koszty za przejazd taksówką mogą się jednak zmniejszyć. Klienci coraz chętniej korzystają z rabatów i zniżek w czasie częstego poruszania się taksówką, np. podczas przejazdów pracowniczych.